I Europa fokuseras nu på prekursorer till syntetiska droger

Produktionen av illegala syntetiska droger är ett allt större hot mot hälsa och säkerhet i Europa. Det europeiska narkotikaorganet EUDA har sammanställt den första analysen av tillgång och användning av i första hand nio drogprekursorer som förekommer inom unionen.

Drogprekursorer är kemiska substanser som är avgörande för att kunna producera syntetiska droger som amfetamin, metamfetamin, MMDA och syntetiska katinoner men också i produktionsprocessen för att framställa kokain och heroin.

Undersökningen inkluderade åtta prekursorer som var förknippade med syntetiska katinoner (3-CMC, 3-MMC, 4-CMC, 4-MMC) och en som används vid produktionen av amfetamin. Rapporten omfattar användning, utbredning, transportrutter och kommunikationsvägar och ska kunna ligga till grund för koordinering av insatser mot den illegala verksamheten inom EU.

Relaterade